Dwór Strzyżew

Koncert Leszka Potasińskiego i Marcina Olaka - Dwór Strzyżew - 3lipca 2016 - wstęp wolny

Informacje o artystach:

Leszek Potasiński & Marcin Olak
Klasyka i Jazz

Leszek Potasiński jest jednym z najznakomitszych polskich gitarzystów klasycznych. Umiejętności gry na gitarze kształcił pod kierunkiem prof. Ryszarda Bałauszko w PSM II st. im. F. Chopina w Warszawie oraz w klasie gitary prof. Marcina Zalewskiego w warszawskiej Akademii, którą ukończył z wyróżnieniem. Studia kontynuował w Królewskim Wyższym Konserwatorium w Madrycie u Jose Luisa Rodrigo. 
Muzyk jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Gitary Klasycznej w Łodzi w 1979 r., Konkursu Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej w Warszawie (1985 r.). Jest zdobywcą nagrody im. J.M. Morales na Kursie w Santiago de Compostela (1985 r.) oraz nagrody Medal Miasta Arthez na festiwalu "Guitares en Saubestre" (1988 r.) 
Artysta współpracował z wieloma wybitnymi wokalistami i instrumentalistami, m.in. z Jorge Cardoso, Ewą Małas-Godlewską, Beatriz Blanco, Edytą Geppert, Łucją Prus, Jadwigą Kotnowską, Anette Maiburg, Waldemarem Malickim, Moniką Raczyńską, Jose Torresem.

Marcin Olak jest jednym z ciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; chętnie sięga też po gitarę elektryczną. Porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free—jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form. Jego koncert na trio jazzowe i orkiestrę, impresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki—zostały zaprezentowane podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego.
Marcin ma na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami. Z Leszkiem Potasińskim współtworzy projekt Guitar Open, łączący elementy gitarowej muzyki klasycznej, dawnej i współczesnej z szeroko rozumianą improwizacją. Na koncertach towarzyszył m.in. Korze i Antoninie Krzysztoń, współpracuje z Michałem Bajorem, jest także ceniony jako muzyk sesyjny. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Nie stroni też od sceny klubowej. 
Wybrana dyskografia: Marcin Olak Trio, Zealot (J3.16, 2005), Marcin Olak Trio, Simple Joy (4Ever Music, 2008), Polish Jazz 2007 (składanka, Polonia Records 2008).

W Krainie Chopina - Koncert - 2016 - Dwór StrzyżewW Krainie Chopina - Koncert - 2016 - Dwór StrzyżewDwór StrzyżewW Krainie Chopina - Koncert - 2016 - Dwór StrzyżewW Krainie Chopina - Koncert - 2016 - Dwór StrzyżewW Krainie Chopina - Koncert - 2016 - Dwór Strzyżew